USB Universal Serial Bus

Sed Universal Serial Bus - USB je sériová zbernice určená najmä na prepojenie zariadení s počítačom za účelom vzájomnej komunikácie, prenosu dát, alebo dobíjania energie. Áno, čítate dobre, čím ďalej tým viac zariadení pracujúcich na báze pripojenia cez USB pracuje i tak, že dokáže prijímať energiu a tak sa dobiť. Dnes je to bežné u mnohých mobilných telefónov a multimediálnych prehrávačov. Sme tu ale preto, aby sme si vysvetlili, čo to USA je, takže nezachádzajme hneď v úvode k tomu, na čo slúži. 

História USB portu:

USB vzniklo ako alternatíva všetkým pomalým možnostiam prepojenia zariadení a predčilo očakávania, lebo udalo krok ďalším zariadeniam a rozšírilo inak strohé možností pripojení. USB vzniklo za spolupráce viacerých firiem pod taktovkov dvoch pánov Hewletta a Packard. Ďalší teda čo sa na tomto objave zúčastnili boli Intel, Lucent, NEC, Microsoft a Philips. Konečný dizajn, ktorý dnes pozná už hádam každý a ktorý je pre USB jedinečný je štandardizovaným spoločnosťou USB Implementers Forum (USB-IF), a jej členmi sú všetky vyššie spomenuté spoločnosti. Množstvo dovtedy používaných portov a možnosti prepojení zariadení si žiadalo zdĺhavé inštalácie, pre neodbornejších užívateľov priam až nemožné nainštalovať nejaké zariadenie, nehovoriac o komplikovanosti, nespoľahlivosti, nutnosti inštalovať ovládače a dostupnosti. Preto sa prišlo s niečím novým. Niečím, čo bude už samo komunikovať s počítačom na základe identifikácie samotného prístroja pri pripojení k počítaču.

Prvá verzia 0.7 vyšla v novembri 1994. V januári 1996 vyšlo USB verzia 1.0 s maximálnou prenosovou rýchlosťou 12 Mbitov za sekundu. Revízia 1.1 vydaná v septembri 1998 napravila niektoré problémy verzie 1.0 spojené hlavne s konektormi.

Napriek tomu, že USB existovalo, nestretlo sa v počiatočných štyroch rokoch existencie s väčším záujmom výrobcov a užívateľov. K skutočnému rozšíreniu prišlo až po roku 1998 vďaka revolučnému počítaču Apple iMac. Tento farebný polopriehľadný počítač bol ako prvý na svete vybavený iba (!) portami USB a podnietil výrobcom k zvýšenému záujmu o výrobu USB periférií a príslušenstva. Pôvodných počítačov iMac sa predalo niekoľko miliónov kusov a mimo rozšírenia USB tieto počítače tiež znamenali návrat Apple na stoly bežných spotrebiteľov.

Dlho očakávaný nástupca USB 2.0 s novými výhodami prišiel v apríli 2000. USB-IF ho štandardizovalo na konci roku 2001. Oproti staršej verzii má badateľné zrýchlenie (40-násobné), pričom kompatibilita s USB 1.0 zostala zachovaná. To umožnilo USB preniknúť aj do oblastí, ktoré boli dovtedy z dôvodu nedostatočnej prenosovej rýchlosti pre neho uzavreté a kde dovtedy panovalo IEEE 1394 FireWire. Najvyššia rýchlosť je 480 Mbps nazývaná tiež Hi-Speed.

Táto verzia sa používa s revíziami dodnes. Všetky zariadenia podporujúce nejakú verziu USB budú vždy kompatibilné aj s jeho predchádzajúcimi verziami (tzv. spätná kompatibilita).

Ďalej sú dostupné aj menšie USB prípojky nazývané Mini-A a Mini-B špecifikované ako On-The-Go doplnok k USB 2.0 a momentálne sú vo verzii 1.2. USB-IF taktiež oznámilo 3. januára 2007 ďalšiu novú menšiu verziu Micro-USB. Tieto verzie sa budú využívať hlavne v mobilných telefónoch.

História - Existuje viacero druhov USB konektorov, z ktorých niektoré boli pridané s vývojom nových USB špecifikácií. Konkrétne sú to A a B série (pripojka a receptor) z originálnej USB špecifikácie. Pri USB 2.0 boli pridané Mini-B prípojka a receptor, pri On-The-Go Mini-A a Mini-AB. Spoločnosť USB-IF tiež oznámila dokončenie špecifikácie Micro-USB. Štandard Micro-USB pre konektory USB prepojenia definuje...  viac v  Histórii
 
Rýchlosti USB portu
USB podporuje 3 dátové rýchlosti:
* Low Speed: rýchlosť 1.5 Mbps, ktoré sa najviac využíva na tzv. Human Interface Devices ako sú klávesnice, myši a joysticky,
* Full Speed: rýchlosť 12 Mbps, ktorá bola najrýchlejšia pred uvedením USB 2.0, ale označenie Full Speed môže byť zavádzajúce, pretože najvyššiu rýchlosť .. viac na Rýchlosti